• czw.. lis 21st, 2024

Tynkowanie maszynowe skraca czasochłonne prace wykończeniowe

ByRedakcja

mar 10, 2023

Obecnie przy pracach wykończeniowych w nieruchomościach coraz częściej używa się maszyn do tynkowania.

Taka maszyna jest podłączona do sieci wodociągowej, sucha kompozycja jest ładowana do leja odbiorczego, skąd obracając ślimak trafia do mieszalnika, do którego również doprowadzana jest woda. Roztwór miesza się za pomocą spirali mieszającej, po czym gotowa kompozycja wchodzi do pompy, która wpycha ją do węża zasilającego. Na wylocie tulei mieszanina pod ciśnieniem tworzy strumień, który umożliwia kierunkowe nanoszenie tynku na podłoże.

Tynkowanie maszynowe skraca czasochłonne prace wykończeniowe

Tynki nakładane maszynowo

Różnica między tynkami do aplikacji maszynowej i ręcznej polega na składzie zastosowanej mieszanki. W pierwszej kolejności do roztworu tynku dodaje się składniki, które pozwalają na jego zastosowanie w maszynie tynkarskiej. Dodatki te zapobiegają przywieraniu mieszanki do powierzchni roboczych agregatu tynkarskiego i pozwalają zautomatyzować procesy przygotowania, mieszania i nakładania roztworu na powierzchnię ściany. Tynki nakładane maszynowo charakteryzują się wysoką wydajnością, łatwością i szybkością nakładania, można w ten sposób nałożyć tynk dokładniej i równomierne oraz z mniejszą ilością odpadów.

Do ręcznego nakładania zaprawy tynkarskiej używa się tylko klasycznych narzędzi ręcznych, jak wiadro, kielnia i paca, przez co taka czynność jest czasochłonna i wymaga całej ekipy pracowników budowlanych do ukończenia jednej ściany. Do maszynowego tynkowania stosuje się specjalne maszyny tynkarskie, które mieszają w zbiorniku zaprawę, a następnie doprowadzają za pomocą kompresora przez węże i końcówki w postaci dyszy bezpośrednio na wybraną ścianę. Następnie tynk należy lekko wyrównać, w ten sposób można tynkować maszynowo znacznie szybciej i przy mniejszych zasobach siły roboczej.

Obecnie wiele firm oferuje tynki maszynowe kraków jest miastem, gdzie możemy zamówić tego typu prace wykończeniowe. Wydajność tynkowania maszynowego w zakresie powierzchni wykończeniowej zależy od grubości nałożonej warstwy, ale w każdym przypadku jest kilkukrotnie szybsza niż wykończenie ścian wykonane klasyczną techniką ręczną. Do tynkowania takim sprzętem stosuje się gotowe suche mieszanki gipsowo-cementowe, przeznaczone do nakładania maszynowego lub uniwersalne.