• pt.. wrz 29th, 2023

Co warto wiedzieć na temat zgorzeli siewek?

ByRedakcja

maj 5, 2021

Rolnictwo do gałąź gospodarki, która obejmuje bardzo wiele różnych prac związanych z hodowlą zwierząt oraz uprawą roślin.

Dzięki dobremu rolnictwu możliwe jest zapewnienie sobie różnych warzyw, zbóż czy też innych roślin spożywczych albo dekoracyjnych. W Polsce istnieje wiele gospodarstw nakierowanych w głównej mierze właśnie na uprawę roślin. Warto pamiętać, że uzyskanie dużych i zdrowych plonów wymaga prawidłowego pielęgnowania i dbania o uprawy. Niezwykle istotną kwestią jest ochrona roślin przed groźnymi schorzeniami, takimi jak między innymi zgorzel siewek.

Co warto wiedzieć na temat zgorzeli siewek?

Czym jest zgorzel siewek i jak z nią walczyć?

Zaprezentowane wyżej schorzenie roślin jest wywoływane przez patogeny i wiąże się z negatywnym oddziaływaniem grzybów na siewki roślin. Mniej popularny wariant tej choroby powoduje obumieranie siewek przed wzejściem, a druga bardziej popularna odmiana tego schorzenia powoduje obumarcie kiełków po ich wzejściu. W przypadku tego schorzenia dochodzi do problemu, jakim jest częściowe zamieranie łodygi w pobliżu ziemi, a to prowadzi do przewrócenia się rośliny. Poza tym na łodydze mogą się pojawić brunatne plamy, które zmniejszają jej obwód i powodują całkowite zamieranie.

Zgorzel siewek bardzo często atakuje warzywa, takie jak ogórki, bakłażany, paprykę czy też sałatę. Oprócz tego może wpłynąć negatywnie na rozwój rzepaku. Aby skutecznie walczyć z tym problemem, niezbędne jest zaprawianie materiału siewnego fungicydami. Są to preparaty zwalczające grzyby poprzez hamowanie ich rozwoju. Stosowanie takich środków jest godne polecenia ze względu na zapewnienie warzywom prawidłowego wzrostu i rozwoju. Przekłada się to na duże plony i wysoką jakość produktów.

Warto więc inwestować w preparaty, które zwalczają zgorzel siewek i działają profilaktycznie. Na szczęście są one wytwarzane i sprzedawane przez bardzo wiele firm działających w Polsce. Warto przeszukać zasoby Internetu, aby znaleźć odpowiednie sklepy oraz dostawców posiadających szeroki asortyment takich preparatów. W przypadku wielu punktów sprzedaży, można składać wygodne zamówienia za pomocą specjalnych systemów internetowych.