• pt.. kwi 19th, 2024

Rekuperacja. Ile można uzyskać dotacji?

ByRedakcja

sie 30, 2021

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która umożliwia odzyskiwanie ciepła z ogrzanego już przez nas powietrza. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, a ponadto cieszyć się czystym powietrzem w domu. Ale to nie wszystko. Na zakup rekuperatora można otrzymać… dofinansowanie!

Tradycyjna wentylacja, nazywana także grawitacyjną, działa – jak nazwa wskazuje – na zasadzie grawitacji. Oznacza to, że powietrze zasysane jest z pomieszczenia przez ciąg wytwarzany w kominie. Niestety, ten rodzaj wentylacji wiąże się ze stratami ciepła, wychładzaniem pomieszczeń, a co za tym idzie – wyższymi kosztami ogrzewania. Co więcej, przy wentylacji grawitacyjnej utrudnione jest wyprowadzanie wilgoci z pomieszczeń co może skutkować tym, że w domu będzie duszno, a powietrze nie będzie ani czyste, ani świeże, ani tym bardziej zdrowe. Jeśli chcemy oddychać czystym, świeżym powietrzem wymienianym przez całą dobę, a na dodatek nie tracić energii, którą zużyliśmy do ogrzania powietrza – idealnym rozwiązaniem będzie rekuperator powietrza!

Co to jest rekuperacja powietrza?

Rekuperacja filtruje powietrze non stop, niezależnie od pory dnia, roku czy warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Sprawia, że nadmiar wilgoci oraz dwutlenku węgla jest usuwany na zewnątrz a zużyte powietrze zastępowane świeżym. Ma to wiele zalet. Wystarczy wspomnieć o zwiększeniu jakości i komfortu snu oraz ograniczeniu ilości alergenów i drobnoustrojów w powietrzu!

Co więcej, w przypadku zainstalowanej w domu rekuperacji nie trzeba wietrzyć pomieszczeń i tworzyć w domu przeciągów, które zwłaszcza w sezonie jesienno- zimowym mogą być przyczyną przeziębień.

Dzięki temu, że ponownie wykorzystujemy raz wytworzoną energię zmniejsza się emisja dwutlenku węgla i zapotrzebowanie budynku na ciepło – nawet o 45 procent! To zaś ściśle wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Proces rekuperacji powietrza eliminuje także problem zaparowanych szyb, a dzięki możliwości szczelnego zamknięcia okien redukuje się w pomieszczeniu hałas z zewnątrz. Proces wentylacji mechanicznej pozwala też wyeliminować z pomieszczenia przykre zapachy i pleśń.
Przy rekuperacji nie jest ten potrzebny komin ani specjalne nawiewniki w oknach. To szczególnie istotne, gdy planujemy rekuperację jeszcze na etapie projektu domu.

#

Dofinansowanie do rekuperacji

Rekuperator to inwestycja na lata w związku z czym warto by był dobierany i montowany przez profesjonalistów. W Polsce istnieją firmy, które oferują nie tylko rekuperatory, ale także cały system dystrybucji powietrza. Ponadto, umożliwiają bezpłatne konsultacje oraz tworzenie schematów rekuperacji. Szukasz profesjonalnego doradztwa i niezawodnego rekuperatora? Więcej informacji znajdziesz na defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Jeśli chcemy zainstalować w domu rekuperator warto pamiętać o tym, że na jego instalację można dostać aż 10 tys. zł dotacji. Program Czyste Powietrze obejmuje zasięgiem cały kraj i ma na celu wsparcie inwestorów w zakupie i wymianie starszych, nieefektywnych i nieekologicznych urządzeń na urządzenia i rozwiązania przyjazne środowisku. Do takich należy m.in. właśnie rekuperacja! Co więcej, za montaż rekuperacji przewidziana jest także ulga termomodernizacyjna w wysokości 19 proc. Daje ona możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.