• pt.. kwi 12th, 2024

Jak dobrać trwałe i ergonomiczne meble biurowe?

ByRedakcja

lut 10, 2023

Zapewnienie pracownikom wygodnych i ergonomicznych stanowisk pracy jest bardzo ważne z punktu widzenia wydajności, jak również przepisów BHP.

W przypadku biur należy zwrócić szczególną uwagę na krzesła, które powinny posiadać możliwość regulacji wielu elementów, dzięki czemu łatwo dostosujemy je do wzrostu użytkownika czy też do wysokości biurka, lub też blatu roboczego.

Jak dobrać trwałe i ergonomiczne meble biurowe?

Funkcjonalne i tanie meble biurowe

W przypadku niewłaściwie wyregulowanego fotela pracownicy mogą odczuwać dyskomfort, będzie to ból pleców, ramion czy też karku. Dlatego warto poszukiwać modeli, które będą posiadały duży zakres regulacji. Podstawowym parametrem jest regulacja wysokości, dzięki czemu możemy postawić stopy na podłodze. Następnie zwracamy uwagę na wyprofilowanie oparcia, możliwość jego regulacji, zmiany głębokości siedziska. W ten sposób możemy dostosować fotel do wzrostu, co dodatkowo pozwoli przyjąć właściwą postawę. Osoby, które pracują wiele godzin przy komputerze, muszą zwrócić uwagę także na podłokietniki, które dopasujemy do pracy za pomocą laptopa stojącego na biurku, czy też przy pomocy klawiatury znajdującej się na półce wysuwanej pod biurkiem.

Wysokość krzesła możemy także w pewnym stopniu dostosować do wysokości biurka czy też wysokości, na której stoi laptop czy też monitor komputerowy. Należy zwrócić uwagę na wysokość monitora, wzrost pracownika, w taki sposób, aby wzrok znajdował się na środku ekranu, dzięki czemu zapewnimy optymalne warunki pracy. W niektórych przypadkach będziemy wybierali także krzesła bez podłokietników, dzięki czemu można zająć miejsce bliżej biurka, będzie to dobry pomysł w przypadku jeżeli pracujemy przy laptopie, wówczas ręce będziemy wspierali na biurku. Najczęściej dostępne są krzesła obrotowe, na kółkach, dzięki czemu łatwo ustalimy pozycję krzesła względem biurka. Możemy wybrać różne rodzaje obicia, wykończenia, będą to krzesła skórzane, czy też z oparciem siateczkowym, które będzie bardzo dobrym pomysłem zwłaszcza w okresie letnim.

Wielu producentów może zaoferować tanie meble biurowe, które dodatkowo będą ergonomiczne, będą posiadały wiele elementów regulowanych, co z pewnością przyczyni się do wzrostu wydajności pracy. Wybierając krzesła biurowe zwracamy uwagę na jakość, wykorzystane materiały, jak również możliwość łatwego dostosowania do wzrostu.