• pt.. kwi 12th, 2024

Jak wybrać dobrego przewoźnika?

ByRedakcja

lut 28, 2023

Przewoźnik jest kluczowym ogniwem w planowaniu transportu. Ma on za zadanie bezpiecznie przewieźć osoby lub dostarczyć ładunek na miejsce. Przed jego wyborem warto się dobrze zastanowić, czego oczekujemy i jaki podmiot będzie w stanie najlepiej wykonać oczekiwaną przez nas usługę transportową. Na co zwrócić uwagę, wybierając przewoźnika? Nie jest to takie oczywiste, ale z chęcią przybliżymy temat i dowiesz się, jakie kwestie warto rozważyć.

Wymagania i potrzeby

Na początek powinniśmy określić, jakie mamy wymagania i potrzeby względem firmy transportowej. Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, jest ładunek, który zamierzamy przewieźć z punktu A do punktu B. Dlatego pierwsze, co musimy zrobić w związku z poszukiwaniami dobrego przewoźnika to określenie wymagań typu: szczególne warunki transportu, temperatura produktu, specyfika towaru, określenie gabarytów. Ważna jest też kwestia, czy będzie to transport krajowy, czy międzynarodowy. Powinniśmy wybierać przewoźnika w zależności od tego, co chcemy przewozić i na jakich aspektach nam najbardziej zależy.

Stan floty

Flota, czyli wszystkie środki transportu i sprzęt wykorzystywany w firmie dostawczej jest istotnym czynnikiem przy wyborze przewoźnika. Liczą się tu aktualne przeglądy pojazdów, naprawy, stan techniczny, regularne serwisy pojazdów, ważne dokumenty i certyfikaty. Jeśli stan pojazdów jest zadowalający i spełnia wszystkie wymagania, to wskazuje na to, że produkt przewożony zostanie dostarczony terminowo i w równie dobrym stanie.

Ubezpieczenie

Warto jest też sprawdzić, czy firma, której zamierzasz zaufać, posiada ubezpieczenie OCP dedykowane przewoźnikom. OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika chroni przed stratami finansowymi. Wiarygodna firma powinna udostępniać numer polisy, gdy zostanie o to poproszona. Należy też zwrócić uwagę na obszar, na którym będzie wykonywana usługa i zorientować się, czy na danym terenie obowiązuje polisa.

Doświadczenie i profesjonalizm

Dowiedz się, jak długo firma działa na rynku. Im dłużej, tym większa szansa że sprosta Twoim wymaganiom i warto podjąć z nią współpracę. Zwróć uwagę również na czas realizacji, w jakim firma przeprowadza transport i jakie ma kompetencje. Warto też zainteresować się, czy dana firma posiada oprogramowanie dla firmy transportowej.

Kontakt z klientem

Spróbuj skontaktować się z firmą w dowolny sposób i sprawdź, jak szybko dostaniesz odpowiedzi na wszelkie Twoje pytania, i czy nie będziesz miał żadnych zastrzeżeń co do obsługi. Jeśli nie, to znaczy, że firma powinna spełnić Twoje wymagania, lecz to nie jedyny czynnik, który powinieneś rozważyć. O tym w dalszej części artykułu.

Opinie

Jak wiadomo, opinie w sieci to coś, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przed zakupem lub wyborem czegokolwiek. Jeśli chodzi o przewoźnika, obowiązkowo sprawdź opinie w Internecie, to pozwoli uniknąć złej decyzji. Przy czytaniu opinii nie chodzi o to, by sugerować się wyłącznie nimi, choć zwykle okazują się dość pomocne. Pewnie nieraz podążanie za opiniami w internecie pozwoliło Ci uniknąć wtopy. Czasem warto im zaufać.

Strona internetowa firmy

Strona internetowa to wizerunek firmy. Jeśli na stronie bez problemu wyszukasz konkretne informacje, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. Podstrony, które powinny interesować Cię w największym stopniu to “Kontakt” oraz “O nas” – to one mówią najwięcej o firmie. Znajdziesz tam podstawowe informacje, takie jak adres, nr telefonu, NIP, REGON, uprawnienia i ubezpieczenia. Na podstawie tych informacji możemy sprawdzić wiarygodność firmy transportowej.