• niedz.. gru 3rd, 2023

Kiedy należy wykonać obowiązkowy przegląd stanu technicznego pojazdu?

ByRedakcja

cze 1, 2023

Nabywcy nowych samochodów powinni pamiętać o obowiązkowych badaniach technicznych.

Następnie należy wykonać badanie po 36 miesiącach i 24 miesiącach. Pojazdy, które są starsze niż 5 lat, muszą posiadać badania techniczne wykonywane co 12 miesięcy. Dotyczy to nie tylko aut osobowych, ale także przyczep, motocykli oraz innych pojazdów, które poruszają się po naszych drogach.

Kiedy należy wykonać obowiązkowy przegląd stanu technicznego pojazdu?

Co sprawdza diagnosta podczas przeglądu technicznego?

Diagnostykę można przejść w jednej z kilku tysięcy stacji, które znajdują się na terenie całego kraju. Kierowcy powinni dopilnować obowiązku przeglądu ze względu na możliwość utracenia dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli, dodatkowo grozi za to kara pieniężna oraz jeden punkt karny. Podczas badania technicznego można upewnić się, że nasze auto jest w pełni bezpieczne, ponieważ sprawdzone są wszystkie najważniejsze układy, takie jak układy kierowniczy, hamulcowy, układ zawieszenia. Diagnosta sprawdza wiele elementów naszego pojazdu, które odpowiadają za prawidłowe działanie, bezpieczeństwo czy też spalanie. Jednym z elementów badania jest przykładowo analiza spalin, które mogą posiadać określoną ilość związków toksycznych, w innym przypadku należy dokonać przykładowo wymiany rury wydechowej. Standardem jest także sprawdzenie nieszczelności, sprawdzane są elementy silnika, podwozie, niekiedy może zajść potrzeba wymiany uszczelki, wykonania drobnych napraw.

Ważne jest sprawdzenie układu hamulcowego, wszystkich przewodów doprowadzających płyn hamulcowy do poszczególnych układów przy każdym z kół. Dodatkowo sprawdzana jest grubość tarcz, w niektórych przypadkach może występować nierównomierne rozkładanie siły hamowania na różne koła, co może spowodować zmianę kierunku jazdy podczas nagłego hamowania. Zużyciu poddaje się także układ zawieszenia, dlatego sprawdzana jest wydajność amortyzatorów, sprężyn, w niektórych przypadkach może dojść do pęknięcia sprężyny, należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy ruchome, gumowe, połączenia. Diagnosta sprawdza ustawienie oświetlenia, kąt padania światła, ocenia także wygląd auta, może poszukać ognisk korozji, sprawdzi stan szyb oraz wycieraczek.

W stacjach kontroli pojazdów na terenie całego kraju można wykonać przegląd techniczny Lublin także jest miejscem, gdzie możemy sprawdzić stan swojego auta. Diagnosta po sprawdzeniu, jeżeli nie wykryje usterek, dopuści pojazd do poruszania się po drogach.