• sob.. lut 4th, 2023

System korzeniowy rzepaku

ByRedakcja

cze 2, 2022

Do grona roślin uprawianych na polskich gospodarstwach rolnych można zaliczyć między innymi rzepak.

Jest on szeroko wykorzystywany do wytwarzania różnego rodzaju olejów roślinnych oraz innych produktów spożywczych. Jego uprawa to proces, który wymaga dbałości o różne ważne aspekty. Istotny jest między innymi odpowiedni stan korzenia tej rośliny. Jest to zupełnie normalne, ponieważ podobnie jak w przypadku innych roślin, również w rzepaku korzeń ma kluczowy wpływ na stan całej rośliny oraz na jej plony. W związku z tym warto uzyskać dodatkowe informacje na temat systemu korzeniowego rzepaku.

System korzeniowy rzepaku

Podstawowe informacje na temat korzenia rzepaku

Jeśli chodzi o rzepak to w przypadku tej rośliny korzeń charakteryzuje się budową palową. W przypadku zdrowego i właściwie ukształtowanego korzenia, jego górna część jest równomiernie gruba, a średnica maleje stopniowo w dół. Oprócz tego z górnej części wyrastają liczne korzonki boczne, a bardzo małe korzonki pokrywają całą powierzchnię korzenia. Poza tym z dolnej części wyrastają silniejsze korzenie boczne. Zdrowy i silny system korzeniowy potrafi sięgać nawet do 3 metrów w głąb gleby.

Dobrze ukształtowany i rozwinięty korzeń, przedstawiony powyżej, pozwala rzepakowi na efektywne pobieranie wody oraz składników odżywczych z gleby. Poza tym gwarantuje skuteczną ochronę przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, takimi jak między innymi susza. Właściwy rozwój korzenia wymaga właściwego przygotowania oraz nawożenia gleby oraz stosowania różnorodnych preparatów o charakterze ochronnym. W ten sposób nie trzeba się martwić prawidłowym funkcjonowaniem oraz kształtowaniem korzenia.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z różnego rodzaju preparatów ochronnych, w tym fungicydów, które zwalczają grzyby mogące zaszkodzić korzeniom rzepaku. Wiele cennych informacji można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://miedzymiedzami.com/artykul/pierwszy-zabieg-w-rzepaku-ozimym-wybierz-rozwiazanie-szyte-na-miare, a także u sprzedawców w porządnych sklepach z artykułami rolniczymi.