• sob.. maj 28th, 2022

Portal handlowy

Sprzedajesz produkty lub usługi? Możemy o nich napisać!

Certyfikat kompetencji zawodowych w firmach logistycznych

ByRedakcja

kw. 7, 2022

Firmy zajmujące się zarządzaniem w logistyce oraz spedycji powinny posiadać odpowiednią wiedzę na temat przepisów.

Będą się one wiązały przykładowo z czasem pracy kierowcy, jak wiadomo czas ten ograniczony jest do 9 lub 10 godzin w ciągu doby. Dodatkowo kierowca nie może prowadzić pojazdu w ciągu tygodnia przez czas dłuższy niż 56 godzin. Obowiązkiem kierownika czy też dyrektora będzie także dopilnowanie dobowego odpoczynku, który jest obowiązkowy.

Certyfikat kompetencji zawodowych w firmach logistycznych

Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych

Istnieje istnieje także wiele przepisów związanych z zabezpieczeniem ładunku, oznakowaniem pojazdu, oraz różnymi normami oraz przepisami, których trzeba przestrzegać podczas realizowania transportów krajowych oraz międzynarodowych. Dlatego w firmach logistycznych wymagane jest, aby przynajmniej jedna osoba posiadała certyfikat kompetencji zawodowych. Jest to dokument, który otrzymujemy po zdaniu egzaminu, który świadczy o tym, iż posiadamy odpowiednią wiedzę z zakresu transportu. Możliwe jest użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych, w tym przypadku możemy rozpocząć współpracę z osobą, która posiada certyfikat, zatem już w ciągu jednego dnia nasza firma będzie posiadała uprawnienia, aby prowadzić działalność spedycyjną.

Certyfikat kompetencji zawodowych wymagany jest od 2009 roku, w związku z rozporządzeniem parlamentu europejskiego firmy, które prowadzą działalność na terenie Unii, powinny zatrudniać osobę, która posiada certyfikat. Potwierdzi on kwalifikacje zawodowe, znajomość przepisów, zasad prowadzenia firm logistycznych oraz transportowych. Wiąże się to przykładowo z aspektami podatkowymi, legalnością przewozu towarów czy też czasem pracy kierowców. Warto pamiętać, iż w przypadku transportu drogowego istnieje wiele szczegółowych przepisów, których należy przestrzegać.

W firmach logistycznych, w których z pewnych powodów nie ma osoby, która posiada certyfikat, należy zatrudnić osobę na odpowiednim stanowisku lub też przeszkolić do egzaminu jednego z pracowników. Innym pomysłem będzie użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych, jest to bardzo dobry sposób, jeżeli potrzebujemy certyfikatu natychmiast.