• pt.. kwi 12th, 2024

Tomografia komputerowa to rodzaj obrazowania diagnostycznego

ByRedakcja

kwi 2, 2022

Kiedy lekarz chce lepiej przyjrzeć się temu, co dzieje się w twoim ciele, najprawdopodobniej zleci wykonanie obrazowania.

Istnieje kilka różnych technologii do diagnozowania wielu schorzeń, a jednymi z nich jest tomografia komputerowa. W zależności od rodzaju obrazowania i obszaru ciała metodą stosowaną do uzyskania obrazu wnętrza ciała mogą być fale magnetyczne, promieniowanie jonizujące, fale dźwiękowe lub radioznaczniki.

Tomografia komputerowa to rodzaj obrazowania diagnostycznego

Kiedy lekarz może zlecić tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie jonizujące lub promieniowanie rentgenowskie, aby uzyskać obraz wnętrza ciała. Lekarz może zlecić tomografię komputerową, jeśli uzna, że masz złamaną kość lub jeśli próbuje wykryć guzy lub inne oznaki choroby w ciele. Zwykle cały proces trwa około 15 minut i jest bezbolesny. Zdjęcia zrobione podczas skanowania trafiają do komputera. Technik może złożyć zdjęcia, aby stworzyć obraz 3D, który zostanie przekazany lekarzowi.

Badanie za pomocą tomografii komputerowej wykorzystują tę samą metodę obrazowania, co promienie rentgenowskie, promieniowanie jonizujące, ale tomograf może rejestrować obrazy, których nie może uchwycić promieniowanie rentgenowskie. Rentgen rejestruje dwuwymiarowy obraz struktury wewnątrz ciała, takiej jak kości, natomiast tomografia daje trójwymiarowy obraz. Obrazy zarejestrowane przez tomografię komputerową zapewniają lekarzowi wyraźniejszy obraz narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i tkanek miękkich pacjenta niż tradycyjne zdjęcie rentgenowskie.

Rodzaj tomografii komputerowej zleconej przez lekarza będzie w dużej mierze zależał od obszaru ciała, który chce ocenić. Niektóre rodzaje procedur skanowania to tomografia komputerowa jamy brzusznej, kości, głowy do diagnozowania zatok, guzów, urazów i udarów, angiografia do zbadania chorób serca i naczyń krwionośnych, tomografia szyi, klatki piersiowej, płuc, miednicy czy kręgosłupa. Możesz przeczytać więcej o tym badaniu na stronie https://www.medflow.pl/tomografia-komputerowa/. Dzięki szybkości sprzętu do obrazowania i przejrzystości wyników badanie z użyciem tomografii komputerowej pomaga lekarzowi szybko i dokładnie zdiagnozować stan pacjenta.