• śr.. cze 7th, 2023

Czym jest zaćma i jak rozwiązywać ten problem?

ByRedakcja

maj 9, 2022

Wzrok ludzki i jego narządy są narażone na wiele różnorodnych problemów, schorzeń i zaburzeń.

Do tego grona należy zaliczyć zaćmę, czyli zjawisko zmętnienia soczewki ludzkiego oka, spowodowane ogólnym starzeniem się organizmu ludzkiego. Osoby cierpiące na zaćmę mają problemy z prawidłowym odbieraniem bodźców wzrokowych z otoczenia, a to z kolei znacznie utrudnia normalne życie i funkcjonowanie. Na szczęście istnieje możliwość skutecznego wyleczenia oczu z tego schorzenia oraz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania oczu. Można to zrobić w ramach zabiegu chirurgicznego.

Czym jest zaćma i jak rozwiązywać ten problem?

Co warto wiedzieć na temat zaćmy?

Podstawowym objawem świadczącym o wystąpieniu zaćmy jest pogorszenie ostrości wzroku. Zwykle problem ten dotyka osób starszych, ale może się on pojawić również u osób młodych w wyniku jakichś chorób albo urazów. Czasem objawem zaćmy może być też zmiana postrzegania kolorów, szczególnie w kierunku spektrum barwy żółtej. Na szczęście prawidłowe rozpoznanie zaćmy nie jest problemem dla okulistów, którzy mogą ją wykryć w ramach standardowego badania.

Aby zapewnić sobie dobrą dokładność badania, lekarze podają pacjentom krople rozszerzające źrenice. Samo leczenie wymaga interwencji chirurgicznej. Przy pomocy ultradźwięków zmętniała soczewka jest rozdrabniana, a następnie usuwana. W jej miejscu umieszcza się sztuczną soczewkę. Atutem tego zabiegu jest jego wysoka skuteczność oraz brak konieczności zakładania szwów. Zaletą jest też szeroki wybór sztucznych soczewek, które można bez problemu dopasować do różnych potrzeb pacjentów.

Dobrą informacją dla pacjentów jest fakt, że po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej hasła, takiego jak na przykład okulista warszawa białołęka, możliwe jest znalezienie wyspecjalizowanych lekarzy okulistów, którzy doskonale radzą sobie z diagnostyką oraz leczeniem zaćmy. Efektem pracy takich fachowców jest pełne przywrócenie sprawności narządów wzroku, więc warto zainteresować się takimi świadczeniami medycznymi w przypadku pojawienia się opisanych wyżej problemów ze wzrokiem.