• niedz.. cze 23rd, 2024

Zdrowa relacja z pracą, czyli jak uniknąć wypalenia zawodowego

ByRedakcja

paź 15, 2021

 Pracę, w zależności od szczęścia i nastawienia, traktujemy jako pasję lub przymus. Nawet w idealnych warunkach najwięksi zapaleńcy poczują się zmęczeni codziennymi zadaniami. A w realnym świecie nasze zajęcie zarobkowe jest wypadkową wielu okoliczności i warunków, najczęściej obowiązkiem. Życie od weekendu do weekendu to dla wielu doskonała strategia. Szczególnie, gdy traktują pracę jako zło konieczne. Jednak takie nastawienie zabiera nam sporo radości z życia. Czy da się w takim razie znaleźć złoty środek?

Zdrowa relacja z pracą, czyli jak uniknąć wypalenia zawodowego

Nie tylko filozofia wdzięczności

Twierdzenie, że twoja nudna praca to marzenie bezrobotnego, jest banałem. Jednak, jak w większości banałów, jest w tym ziarno prawdy. Gdy podejdziemy do swojego zajęcia z wdzięcznością, dużo łatwiej będzie nam znaleźć do niego motywację. Jest ona kluczowa szczególnie wtedy, gdy podobne zajęcie wykonujemy od lat. Specjalizacja jest z jednej strony podstawą kariery, z drugiej może prowadzić do zamknięcia się w niszy i wypalenia zawodowego. Na szczęście temu zjawisku można przeciwdziałać.

Aby mieć dobrą relację z pracą, warto przede wszystkim poznać swój indywidualny styl aktywności. Co nas motywuje? Jak często potrzebujemy przerw? W jaki sposób kończymy projekty? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam lepiej wykorzystać czas przeznaczony na aktywność zawodową.

 Kluczowe są też granice, czyli mówiąc najprościej nieprzynoszenie pracy do domu. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pracy zdalnej, która od pewnego czasu stała się codziennością wielu osób wykonujących pracę umysłową. Tymczasem oddzielna przestrzeń, przeznaczona tylko na pracę, niezwykle ją porządkuje i pozwala nam prawdziwie odpocząć. 

 Odpoczynek i czas tylko i wyłącznie dla siebie jest tak samo ważny, jak odpowiednia organizacja zajęć zawodowych. Wielu z nas posiada chroniczny problem z efektywnym odpoczynkiem. Choć to temat na inny artykuł, równowaga między tymi dwiema kluczowymi płaszczyznami życia jest możliwa. Jeśli potrzebujesz fachowych wskazówek, jak to zrobić jeszcze lepiej, z pewnością pomoże ci wykwalifikowany psychoterapeuta lub coach. Więcej informacji: